EuropaIslandiaPodróże

Islandzki złoty krąg i śmierć w Þingvellir

þingvellir_national_park_01

Jednym z obowiązkowych przystanków podczas zwiedzania Golden Circle, czyli popularnego Złotego Kręgu na Islandii jest þingvellir National Park. Dla większości turystów, miejsce to kojarzy się przede wszystkim z jedną z najstarszych instytucji parlamentarnych na świecie, czyli z Althing, która 17 czerwca 1944 roku ogłosiła tutaj pełną niepodległość Republiki Islandii. Niektórzy z turystów wiedzą jeszcze, że w parku narodowym þingvellir stykają się ze sobą dwie płyty tektoniczne – euroazjatycka oraz północnoamerykańska. Mało jednak kto wie, że w miejscu tym wykonywano kiedyś okrutne, w pełni tego słowa znaczeniu, kary śmierci…

Początki kary śmierci

Wszystko zaczęło się w 1281 roku, kiedy to za sprawą króla Norwegii, zwanego Jónsbók, Islandia przyjęła kodeks karny. Na jego mocy, w tym niewielkim państwie wprowadzono karę śmierci oraz liczne tortury.

Z początku, wielu Islandczyków sprzeciwiało się takiego rodzaju karom i w praktyce były one rzadko stosowane. Jednak później, w połowie XVII wieku, zmieniło się to o 180 stopni… Islandzki parlament uchwalił wtedy zbiór nowych praw, który nosił nazwę Stóridómur. Na jego mocy, kary śmierci stały się bardziej powszechne, przede wszystkim w sprawach dotyczących cudzołóstwa oraz kazirodztwa.

Znaczna większość egzekucji odbywała się właśnie na terenie obecnego parku narodowego Þingvellir. Wykonywano tutaj następujące rodzaje kar: śmierć przez utopienie, śmierć przez spalenie żywcem, śmierć przez powieszenie oraz śmierć przez ścięcie głowy.

Szacuje się, że na przestrzeni 180 lat, zostało tutaj skazanych na śmierć ponad 70 osób.

Ścieżka śmierci w Þingvellir

W þingvellir National Park znajduje się ścieżka śmierci, popularnie zwana The Walk of Death lub Execution Trail. Zaczyna się ona w Lögberg, gdzie skazany po raz pierwszy słyszał wyrok…

Następnie, trasa prowadzi do Drekkingarhylur, gdzie odbywały się już same egzekucje. Konkretnie mówiąc, w miejscu tym topiono skazane kobiety, a cały rytuał musiał przebiegać zgodnie z wytycznymi ustanowionymi przez islandzki parlament. Na samym początku, kobieta stawała na skalnej półce, a na jej głowę nakładano worek. Później, skazana zostawała zepchnięta w dół do wody i kiedy już się w niej znalazła, czekało ją istne piekło. Tłum zgromadzonych wokół osób napierał na nią kijami, nie pozwalając jej się wynurzyć, a tym samym zaczerpnąć świeżego powietrza. W rezultacie, jak łatwo się domyślić, kobieta tonęła. Według nieoficjalnych informacji, w miejscu tym, życie w taki sposób straciło co najmniej 18 kobiet.

W dalszej kolejności The Walk of Death, znajdująca się na terenie Parku Narodowego þingvellir będącego częścią islandzkiego złotego kręgu, wiedzie do Höggstokkseyri. Nazwa tego miejsca, w polskim tłumaczeniu oznacza brzeg bloku egzekucyjnego. Skazani mężczyźni byli tutaj zabijani poprzez bezlitosne ścięcie głowy.

Kolejnym przystankiem podczas wędrówki Execution Trail jest Brennugjá, co w polskim tłumaczeniu oznacza płonący kanion. Miejsce to było ostatnim przystanek dla kobiet oskarżonych o uprawianie czarów, które palono tutaj na stosie żywcem. Pomimo faktu, że od ostatniej kary śmierci, którą tutaj wykonano upłynęło sporo lat, jeszcze w obecnych czasach niektórym udaje się znaleść w tym miejscu… ludzkie szczątki.

Ostatnia kara śmierci na tej trasie, a wiec śmierć przez powieszenie, odbywała się w kanionie Stekkjagjá. Szacuje się, że powieszono tutaj co najmniej 15 mężczyzn.

Co może być ciekawe, niektóre źródła twierdzą, że mężczyzn czekała zazwyczaj znacznie gorsza kara śmierci niż kobiet. Jeśli skazany natychmiast nie uciekł z wyspy (co było możliwe, aczkolwiek bardzo trudne), tracił życie w taki sposób, na jaki osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie całej egzekucji mieli akurat fantazję. A była ona zazwyczaj bardzo daleka od tego, co skazany usłyszał w wyroku…

Jak dojechać do þingvellir National Park?

þingvellir National Park znajduje się niecałe 50 km od Reykjavíku. Moim zdaniem, najlepiej zostawić samochód na parkingu Þingvellir Parking P1 (GPS: 64.25568, -21.13039), a następnie wyruszyć na spacer, który z całą pewnością zapamiętasz na długo…

Dodatkowo, po wschodniej stronie parkingu znajduje się drewniana ścieżka, pełniąca rolę platformy. Rozprzestrzenia się z niej wspaniały widok na większą część þingvellir – miejsca należącego do popularnej trasy Golden Circle. Z platformy tej widać również Thingvallakirkja, siedzibę pastora oraz przede wszystkim, chyba najbardziej wszystkim znane, płyty tektoniczne oddzielające od siebie dwa, ogromne kontynenty.

Najlepszą porą na odwiedzenie þingvellir National Park jest wczesny poranek, ponieważ wraz z upływającymi godzinami, ilość turystów jest tutaj coraz więcej.

Zwiedzanie parku narodowego þingvellir jest bezpłatne, aczkolwiek za sam parking trzeba już zapłacić.