EuropaIslandiaPodróże

Jak dojechać do Landmannalaugar?

landmannalaugar_05

Około 20 km na południowy – wschód od Geysiru, znajduje się jedno z najbardziej magicznych miejsc na całej Islandii, a może również na całym świecie… Miejsce to hipnotyzuje swoimi niepowtarzalnymi kolorami, gorącymi źródłami, w których można zaznać błogiej kąpieli, szumem delikatnego wiatru, który w mgnieniu oka może przerodzić się w potężną wichurę oraz przede wszystkim spokojem, dzięki czemu można się tutaj zapomnieć i oderwać się od wszechobecnego pędu i cywilizacji… Mowa oczywiście o niepowtarzalnych, przepięknych górach tęczowych, które w Islandii są znane pod jakże łatwą nazwą Landmannalaugar

Tak naprawdę, cała przygoda związana z odwiedzeniem Landmannalaugar zaczyna się już na etapie planowania podróży. Dostać się tutaj można na trzy sposoby: samochodem, specjalnym autobusem firmy Trex, który kursuje z Reykjavíku oraz pieszo z Þórsmörk. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że góry tęczowe znajdują się na terenie odosobnionego, nieprzewidywalnego interioru, dlatego dojazd tutaj jest możliwy jedynie samochodem terenowym z napędem na cztery koła.

Niebezpieczeństwa czyhające w interiorze

Jeżeli zdecydujesz się na podróż samochodem, do czego Cię szczerze zachęcam, koniecznie pamiętaj o kilku rzeczach… Klimat na Islandii jest nieprzewidywalny, dlatego przed podróżą, koniecznie sprawdź aktualne warunki drogowe, korzystając z nieocenionej strony road.is. Nie zapominaj również, że wyruszasz w bezlitosny, a zarazem niesłychanie piękny interior, gdzie wszelkiego rodzaju odpryski na lakierze samochodowym od kamieni są chlebem powszednim. W związku z powyższym, warto pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia – w większości przypadków mowa o gravel insurance oraz sand and ash insurance. Pamiętaj też o jednej, istotnej rzeczy… w interiorze nie zatankujesz samochodu.

Jest jeszcze jedno, bardzo ważne zagrożenie związane z jazdą przez islandzkie odludzia – burza piaskowa. Piasek niesiony przez silny, islandzki wiatr w interiorze pozostawia olbrzymie ślady na karoserii samochodu. Dlatego bezwzględnie pamiętaj – jeżeli zobaczysz tylko szarą mgłę na horyzoncie, która zaczyna się powiększać, z całą pewnością oznacza ona nadchodzące piekło – czyli burzę piaskową, w której widoczność może spaść nawet do zera. Pod żadnym pozorem nie kontynuuj wtedy swojej podróży wgłąb wyspy i natychmiast zawróć.

To tyle z niebezpieczeństw… przynajmniej tych większych… Nie zmieniają one oczywiście faktu, że samodzielna podróż przez interior to i tak wspaniałe doświadczenie, które ciężko porównać z czymkolwiek innym. Cisza przerywana jedynie szumem wiatru oraz rykiem silnika, wspaniałe krajobrazy pozwalające poczuć się jak na zupełnie innej planecie czy góry, znajdujące się na ciemnych niczym smoła polach zastygłej lawy. To tylko namiastka tego, czym kuszą islandzkie pustkowia.

Drogi prowadzące do Landmannalaugar

Najłatwiejsza droga prowadząca do ziemskiego raju, czyli do Landmannalaugar, rozpoczyna się w południowo – zachodniej części wyspy, na głównej jedynce, pomiędzy miejscowościami Selfoss oraz Hella. Na tym odcinku drogi, znajdują się dwa zjazdy, biegnące na północ. Pierwszy z nich wiedzie przez drogę nr 30, z której po około 18 km należy odbić w prawo, w drogę oznaczoną numerem 32. Drugi z nich natomiast biegnie przez drogę nr 26. Niezależnie od tego, którą trasę wybierzesz, obydwie łączą się później i tak w jedną, oznaczoną symbolem F26, którą należy jechać następne 20 km, aż za jezioro Hrauneyjalón. Po minięciu tego urokliwego miejsca należy skręcić w prawo, wjeżdżając w trasę F208, którą należy kierować się na południe przez około 30 km. W ostatnim etapie podróży trzeba zjechać z drogi nr F208 w trasę oznaczoną symbolem F224, prowadzącą już bezpośrednio na parking przy górach tęczowych.

Nieco trudniejszą opcją jest wybór trasy F225, która rozpoczyna się przy drodze nr 26, około 12 km w linii prostej na północny – wschód od wulkanu Hekla. Droga ta w końcowym etapie, przy jeziorze Frostastaðavatn, łączy się z drogą F208.

Kolejnym wariantem do wyboru, jest trasa F208, rozpoczynająca się po południowo – wschodniej stronie od Landmannalaugar. Na głównej jedynce, pomiędzy miejscowościami Vík oraz Kirkjubæjarklaustur znajduje się zjazd, biegnący na północ przez drogę nr 208, w który trzeba skręcić. Następnie, po około 16 km należy odbić w lewo, w trasę F208, którą trzeba jechać przez następne 85 km, aż do skrzyżowania z drogą F225.

Bardzo ciekawą, niezwykle trudną oraz bardzo długą trasą prowadzącą do Landmannalaugar z północnej części kraju jest ponad 200 kilometrowa trasa Sprengisandsleið, prowadząca przez największe pustkowia Islandii, znajdujące się pomiędzy dwoma, ogromnymi lodowcami – Hofsjökull oraz Vatnajökull. Rozpoczyna się ona przy majestatycznym wodospadzie Goðafoss, gdzie z głównej jedynki należy odbić na południe, w drogę oznaczoną numerem 842, która wraz z upływającymi kilometrami zamienia się w nieprzewidywalną oraz niezwykle ciężką trasę F26… Droga ta pełna jest licznych niebezpieczeństw… gdzie niezbadane brody do pokonania upokorzyły już niejednego, doświadczonego kierowce. Stan samej drogi jest tutaj katastrofalny i jazda przez nią wymaga stuprocentowej koncentracji oraz stalowych nerwów… Z drugiej jednak strony, trasa ta zapewnia widoki o jakich nawet nie śniłeś… Surowa, nietknięta przez tysiące lat sceneria, gdzie dominuje szary piasek, a w oddali widać przepiękne góry i wulkany, skłaniają do głębokich refleksji…

Trasa ta z całą pewnością nie jest do pokonania w kilka godzin – jeżeli zdecydujesz się nią wyruszyć, na jej pokonanie zarezerwuj sobie cały dzień. Dodatkowo pamiętaj, że stan rzek polodowcowych zmienia się w ciągu dnia, dlatego dobrą praktyką jest pokonanie brodów najpierw pieszo, aby dokładnie sprawdzić co się kryje pod taflą lodowatej wody. Miej na uwadze również fakt, że jazda przez ten surowy krajobraz interioru w pojedynkę, może nie być najlepszym pomysłem…

Gdzie nocować w Landmannalaugar?

Przy Landmannalaugar znajduje się co prawda pole namiotowe oraz kemping, ale jeżeli chciałbyś spędzić noc przed podróżą do tego pięknego miejsca w nieco lepszych warunkach, polecam Ci wybór jednego z dwóch noclegów – The Highland Center Hrauneyjar lub Rjúpnavellir.

The Highland Center Hrauneyjar to pensjonat znajdujący się przy drodze nr F26. Stanowi on doskonałą bazę wypadową podczas podróży w góry tęczowe. Dysponuje on również stacją benzynową, która ostatni raz można zatankować samochód przed wjazdem w surowy i bezwzględny interior. W pensjonacie mamy możliwość skorzystania z porannego śniadania, które jest bardzo smaczne. Właściciel zapewnia tutaj również bezpłatny parking oraz bezpłatne połączenie Wifi.

Rjúpnavellir to prywatne domki letniskowe, znajdujące się w pięknej okolicy ze wspaniałym widokiem na oddalony o około 5 km wulkan Hekla. Właściciel zapewnia tutaj również bezpłatny parking oraz bezpłatne połączenie Wifi, ale jedynie w części wspólnej. Dodatkowo łózka znajdujące się w obiekcie wyposażone są tylko w materace, dlatego decydując się na nocleg w tym miejscu warto zaopatrzyć się wcześniej w śpiwór.