EuropaIslandiaNurkowaniePodróże

Nurkowanie na Islandii – Silfra

silfra_01

Wyobraź sobie, że zanurzasz głowę w krystalicznie czystej wodzie, gdzie po obydwu jej stronach znajdują się potężne skały. Oczywiście tworzą je płyty tektoniczne oddzielające kontynent Ameryki Północnej od Europejskiego. Lekko unosisz głowę w górę, patrzysz do przodu… i nie wierzysz… Twoje oczy widzą tyle, ile jest to tylko możliwe! Witamy w Silfrze – jedynym takim miejscu na Ziemi, gdzie możesz zanurkować pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi.

Nurkowanie w Silfrze

Z całą pewnością, nurkowanie w Silfrze to marzenie oraz punkt obowiązkowy dla każdego płetwonurka odwiedzającego Islandię. Po pierwsze, jak już wcześniej wspomniałem, jest to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie można zanurkować pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi, a po drugie woda, która się tutaj znajduje jest najczystszą wodą na całym świecie. Woda ta pochodzi z lodowca Langjökull, który zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości na Islandii. Kiedy lodowiec topnieje, spływająca z niego woda przemierza łącznie ok. 50 kilometrów zanim finalnie trafi do szczeliny pomiędzy płytami tektonicznymi. Czas, w którym pokonuje ona całą drogę wynosi od 30 do 100 lat. Jednak najważniejsze jest to, że podczas tej podróży woda przepływa przez liczne pola lawowe, które stanowią najlepszą naturalną metodę jej filtracji. Dzięki temu, ostatecznie do Silfry spływa nieskazitelnie czysta woda, jakiej z całą pewnością nie znajdziesz w żadnym innym miejscu na Ziemi.

Kiedy nurkować w Silfrze?

Nurkowanie odbywa się tutaj przez 365 dni w roku i tak naprawdę każdy okres i każda pogoda ma swoje wady i zalety. W zimie, temperatura powietrza jak i wody jest oczywiście dużo niższa niż latem (temperatura wody jest zbliżona do 0ºC), ale w zamian za to Silfra nie jest wtedy oblegana przez rzeszę głodnych turystów, co ma miejsce latem. Ponadto ośnieżony krajobraz, odbijający się od tafli nieskazitelnie czystej wody potrafi dostarczyć niesamowitych wrażeń. Latem woda jest oczywiście cieplejsza i potrafi osiągnąć zawrotną temperaturę +4ºC.

Pamiętaj również, że w zimne dni, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 0ºC, większość baz nurkowych wykonuje tutaj tylko jedno nurkowanie dziennie. W pozostałych przypadkach wykonuje się dwa nurkowania w ciągu dnia – chociaż niektóre osoby, ze względu na chłód, rezygnują z drugiego zejścia.

Jak się przygotować do takiego nurkowania?

Aby tutaj zanurkować z butlą musisz posiadać certyfikat nurkowy – minimum PADI Open Water Diver lub równorzędny oraz specjalizacje nurkowania w suchym skafandrze, tzw. PADI Dry Suit Diver Speciality. Koniecznie pamiętaj, żeby wziąć certyfikaty ze sobą, a jeżeli ich nie posiadasz to możesz zanurkować tutaj jedynie w sprzęcie ABC, tj. z maską, fajką i płetwami.

Warto wziąć ze sobą termoaktywną bieliznę (koniecznie z długim rękawem), ciepłą, wiatroodporną kurtkę, grube skarpetki oraz ciepłą czapkę i szalik – tych rzeczy nie dostaniesz w komplecie od organizatora, a zdecydowanie zwiększą Twój komfort. Jeżeli posiadasz aparat podwodny to również o nim nie zapomnij.

Z kim nurkować w Silfrze?

Nurkowanie w tym miejscu organizowałem korzystając z usług firmy Dive.is, która zapewniała odbiór i dowóz z Rejkiawiku, przejazd na miejsce nurkowe, komplet sprzętu, przewodnika oraz gorącą czekoladę i ciastka po nurkowaniu.

Firma działa bardzo profesjonalnie. Miłym zaskoczeniem był fakt, że na drugie nurkowanie dostałem suchy kaptur oraz suchą parę rękawic neoprenowych – kto miał przyjemność w zimny dzień zakładać mokre, zimne rzeczy ten rozumie o czym mówię.

Kolejnym plusem dla firmy był fakt, że na każde nurkowanie przewodnik bierze swój własny aparat podwodny, którym robi zdjęcia. Na koniec wycieczki dostajesz adres strony, skąd będziesz mógł je pobrać. Mała rzecz, a cieszy. 🙂

Dodatkowo, korzystając z usług wyżej wymienionej firmy, nurkując w tym miejscu można sobie zrobić kurs PADI Silfra Tectonic Plate Speciality. Oczywiście chyba nie muszę dodawać, że zrobienie tego kursu w jakimkolwiek innym miejscu na świecie jest niemożliwe?

Jak wygląda nurkowanie?

Przygotowanie do nurkowania odbywa się na pobliskim parkingu w þingvellir National Park, niedaleko wejście do Silfry. Podjeżdża tutaj większość busów, w tym bus dostawczy, który pełni rolę… garderoby. 🙂 W jego tylne pace nie ma siedzeń – znajdują się jedynie ławeczki, gdzie można usiąść i przymierzyć ocieplacz wraz z suchym skafandrem.

Następnie pora na klarowanie sprzętu i tutaj dla większości osób wielka niespodzianka – przewodnicy zrobią to za Ciebie. Osobiście nie lubię takiego rozwiązania, ponieważ robiąc to samodzielnie mam pewność, że wszystko jest ok, ale wiem, że niektórzy to sobie bardzo chwalą. Żeby tego było mało, na tym pomoc przewodników się oczywiście nie kończy – pomagają Ci również założyć komplet sprzętu, a wszelkie próby wykonania tej czynności samodzielnie skutkują szybkim oraz niespodziewanym pojawieniem się kogoś z obsługi… Ogólnie robią wszystko, aby było Ci tak wygodnie i tak komfortowo jak to tylko możliwe. Swoją drogą ogromny szacunek dla nich za tę pracę.

Kiedy jesteśmy już ubrani w suchy skafander oraz wyposażeni w cały, niezbędny ekwipunek, pora na króki spacer… 🙂 Tak – aby znaleźć się w raju, najpierw trzeba pokonać pieszo około 100 metrów. Trasa nie jest trudna, ale dodam, że w przypadku drobnych osób, instruktorzy ponownie stawali na wysokości zadania i samodzielnie zanosili im sprzęt, aż do miejsca, gdzie się rozpoczyna nurkowanie.

Po pokonaniu tej wędrówki czeka nas jeszcze ustawienie się w kolejce do wejścia, poczekanie na swoją kolej i… witamy w raju! 🙂 W tym miejscu rozpoczyna się jedna z najpiękniejszych przygód Twojego życia – zanurzenie w najczystszej wodzie na świecie, pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi… Codzienność, prawda? 🙂

Strzelina, znajdująca się pomiędzy płytami jest głęboka na 18 metrów, ale średnia głębokość całego nurkowania wynosi około 10 metrów. Czas każdego nurkowania wynosi od 30 do 45 minut – w zależności od zużycia powietrza oraz komfortu cieplnego każdego z nurków (jak ja nurkowałem, to naszą grupę tworzyły łącznie 4 osoby – wliczając w to guida).

Na koniec, po wyjściu z wody ponownie czeka nas spacer z ekwipunkiem do parkingu, ale tym razem nieco dłuższy bo około 350 metrowy.

Ile kosztuje nurkowanie?

Powiem od razu – nurkowanie nie jest tanie – ale co na Islandii jest tanie?. Podczas mojego pobytu, cena takiej przyjemności wynosiła 52 980,00 ISK, co w przeliczeniu na złotówki dawało 1 885,72 PLN. Cena ta zawierała również zrobienie certyfikatu nurkowego PADI Silfra Tectonic Plate Speciality, za który zapłaciłem ekstra 12 990,00 ISK. Koszt ten oczywiście mógł ulec zmianie, dlatego najlepiej zajrzeć do cennika znajdującego się bezpośrednio na stronę firmy Dive.is.

Jak wspomniałem na początku, w cenę wycieczki wliczony jest przewóz z Reykjaviku, komplet sprzętu nurkowego, przewodnik, gorąca czekolada i ciastka po każdym nurkowaniu.