EuropaIslandiaPodróże

Magiczny wodospad Seljalandsfoss

seljalandsfoss_01

Tak jak mało jest miejsc na Islandii, które nie zachwycają, tak mało jest wodospadów na świecie, które pod taflą spadającej wody można obejść dookoła. Na szczęście również i takich wodospadów, na wyspie stworzonej przede wszystkim przez dwa, potężne żywioły nie brakuje. Jednym z takich wodospadów jest właśnie prawdziwy klejnot Islandii – wodospad o nazwie Seljalandsfoss znajdujący się oczywiście na sławnej Golden Circle.

Należy on do jednych, z najbardziej rozpoznawalnych wodospadów na Islandii. Jeżeli przeglądałeś wcześniej zdjęcia z tej magicznej krainy i natknąłeś się na fotografię, która została zrobiona zza półki skalnej, z której spływa potężny strumień wody, to na 99% był to właśnie Seljalandsfoss. 🙂

Wodospad ten znajduje się w południowej części Islandii, na rzece Seljalandsá, która spływa z szóstego pod względem wielkości lodowca na Islandii – Eyjafjallajökull (tak, to pod tym lodowcem znajduje się dobrze znany wulkan, który wybuchł w 2010 roku).

Seljalandsfoss położony jest na przepięknych, a zarazem groźnych klifach, a jego wysokość wynosi 60 metrów. Co ważne, za skałą, z której z wielkim hukiem spływa ogromna ilość wody, znajduje się kawerna, do której można wejść, obejść wodospad dookoła i podziwiać ten przepiękny cud natury z zupełnie innej perspektywy.

Mało kto wie, ale klif, z którego spływa wodospad to część dawnej linii brzegowej sprzed tysięcy lat. Na przestrzeni tych lat dużo się jednak zmieniło i obecnie odległość pomiędzy wodospadem, a oceanem wynosi około 7 km.

Zwiedzanie wodospadu Seljalandsfoss

Przy wodospadzie są wyznaczone ścieżki. Ponadto można tutaj obejść wodospad dookoła, w tym przejść przez kawernę, która jest zlokalizowana za strugami spadającej z klifu wody. Trzeba jednak pamiętać, że ścieżka w tym miejscu może być bardzo śliska, dlatego dobrze mieć odpowiednie obuwie.

Zwiedzając Seljalandsfoss dobrze wziąć ze sobą wodoodporne ubranie, ponieważ strugi wpadającej do basenu wody pryskają praktycznie w każdym kierunku, a żeby tego było mało, dodatkowo niesie je jeszcze wiatr. 🙂

Zakładam, że jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie tego wodospadu, to z całą pewnością będziesz chciał porobić tutaj kilka rewelacyjnych zdjęć. Jeżeli mam rację, to pomyśl o wzięciu dobrej ściereczki do obiektywu, ponieważ woda, która jest tutaj naprawdę wszędzie, na pewno nie raz zmoczy Ci obiektyw.

Dodatkowo, jeżeli będziesz miał na tyle szczęścia, że podczas zwiedzania Seljalandsfossa dopisze pogoda i wyjdzie słońce to rozważ zrobienie zdjęć zachodzącemu słońcu, ale z kawerny za wodospadem. Ujęcia te potrafią wyjść iście magicznie!

Ponieważ miejsce jest bardzo popularne, trzeba spodziewać się tutaj tłumu ludzi. Ja specjalnie wybrałem wieczorną porę na zwiedzanie Seljalandsfoss ponieważ miałem nadzieję, że wtedy nikogo tutaj już nie będzie. Ale nic z tych rzeczy – ludzie wciąż tutaj byli, aczkolwiek kiedy na drugi dzień przejeżdżałem tą samą drogą w godzinach porannych i zobaczyłem ile osób oraz autokarów znajduje się na samym parkingu to uświadomiłem sobie, że wczorajsze, późne zwiedzanie wodospadu było świetnym pomysłem. 🙂

Jak dojechać do wodospadu Seljalandsfoss?

Przy wodospadzie są dostępne dwa parkingi – jeden płatny (GPS: 63.616, -19.99275) oraz drugi bezpłatny, aczkolwiek zlokalizowany troszkę dalej (GPS: 63.6096, -19.99614).

Jadąc główną drogą nr 1 na wschód, w kierunku wodospadu Seljalandsfoss, w pewnym momencie należy z niej odbić w drogę nr 249, która biegnie bezpośrednio na parking przed wodospadem. Z jedynki wodospad jest już doskonale widoczny, więc przejeżdżając obok niego nie musisz się martwić, że go miniesz. 🙂